Halitoza. Jak sobie z nią radzić.

O tym czym jest halitoza i jak radzić sobie z tą uciążliwą przypadłością odpowiada Aneta Kubisztal, dyplomowana higienistka stomatologiczna.

 

Halitoza to nieprzyjemny zapach z ust, który odczuć można podczas mówienia czy oddychania. Ten nieświeży zapach związany jest z lotnymi związkami siarki, które powstają w jamie ustnej i dalszych odcinkach przewodu pokarmowego. Ich wytwarzanie jest wynikiem obecności beztlenowych bakterii, złuszczającego się nabłonka bądź zalegających resztek pokarmowych. Oczywiście halitoza dzieli się na różnego rodzaju przypadłości. Jedną z nich będzie halitoza prawdziwa, w przypadku której nieświeży zapach z ust odczuwalny jest zarówno przez pacjenta i osoby w jego najbliższym otoczeniu. Drugim rodzajem halitozy jest halitoza  fizjologiczna, pojawiająca się po nocnym spoczynku, paleniu tytoniu, spożyciu pokarmów o intensywnym smaku i zapachu takich jak czosnek czy cebula. Wyróżniamy również halitozę patologiczną, będącą konsekwencją chorób występujących w jamie ustnej, nosie i gardle. Wpływ na rozwój halitozy ma też niewystarczająca higiena jamy ustnej oraz choroby związane z drogami oddechowymi czy układem pokarmowym.

 

Jak długo ten nieprzyjemny zapach z ust powinien się utrzymywać, żebyśmy mogli mówić o halitozie? 

 

Jeśli obserwowałabym u siebie, że ten nieświeży oddech utrzymuje się w okolicach dwóch tygodni, mimo odpowiedniej higieny i diety – zapaliłaby mi się czerwona lampka. Trzeba pamiętać, że czasami halitoza występuje w parze z kserostomią, charakteryzującą się suchością jamy ustnej. Z powodu suchości, jama ustna nie jest oczyszczana jak należy, ma miejsce zwiększony rozwój bakterii, którego konsekwencją jest nieświeży oddech.

 

Jeśli obserwujemy, że ten nieświeży oddech utrzymuje się dość długo, co powinniśmy zrobić zanim udamy się do specjalisty? 

 

Halitoza w zdecydowanej większości jest konsekwencją nieprawidłowej higieny jamy ustnej, w związku z tym  na początku zalecałabym dokładniejsze szczotkowanie zębów, czyszczenie jamy ustnej łącznie z czyszczeniem przestrzeni międzyzębowych oraz języka . Ryzyko występowania halitozy zmniejsza się, gdy mamy dobrze oczyszczone linie dziąseł, korony zębów i ich przestrzenie. Trzeba pamiętać, że ząb posiada pięć powierzchni, a szczoteczka dociera tylko do trzech. Dlatego do codziennej pielęgnacji warto włączyć nitki, płukanki oraz pianki.  Można też zmniejszyć spożycie produktów o intensywnym zapachu i smaku.

 

Jak zatem powinna wyglądać higiena osoby, która chce się pozbyć nieświeżego oddechu? 

 

Pacjentom zalecam mycie zębów za pomocą szczoteczki dwa razy dziennie – rano i wieczorem. W szczególności polecam tu antybakteryjną szczoteczkę z jonami srebra, które  to zapewniają długoterminowe działanie antybakteryjne. Trzeba pamiętać, że dużą rolę odgrywa tutaj odpowiednia technika mycia. Dodatkowo, po każdym posiłku powinno się oczyszczać zęby stosując płukanki i pianki. Bardzo ważne jest także nitkowanie, które najlepiej wykonywać rano. Jeśli natomiast nie mamy czasu rano – należy zrobić to wieczorem.

 

 

 

Wspomniała Pani, że halitoza może być objawem wielu różnych groźniejszych chorób. Po jakim czasie od wdrożenia nowej rutyny pielęgnacyjnej, powinniśmy udać udać się do lekarza, żeby sprawdzić czy przypadkiem to podłoże halitozy nie leży gdzie indziej?

 

Jeżeli przez dwa tygodnie  po zmianie nawyków i produktów, nie następowałaby poprawa, to polecam skonsultować się z dentystą lub swoim lekarzem rodzinnym.  Chodzi o ewentualne wykluczenie poważniejszych  przyczyn chorobowych. Niekiedy nieświeży oddech jest konsekwencją kamienia nazębnego. Tutaj pomóc może profesjonalny zabieg  oczyszczania z kamienia, czyli skaling. W niektórych przypadkach wystarczy przyjmować więcej płynów. Jama ustna pacjentów, którzy piją mało wody, jest  słabo nawilżona i nie jest oczyszczana przez ślinę. To też powoduje nieświeży oddech.

 

BIO:

Aneta Kubisztal. 

Absolwentka Policealnej Szkoły Medycznej w Warszawie o specjalizacji Higiena Stomatologiczna. Dyplom zawodowy otrzymała z oceną celującą. Uczestniczka wielu kongresów, szkoleń i kursów z zakresu stomatologii i higieny jamy ustnej. Kompetentna, doskonale prezentująca swoje doświadczenie, osiągnięcia i wiedzę. Ambasadorka i ekspertka znanych i liczących się firm w branży  stomatologicznej.

Pacjenci Pani Anety otoczeni są zawsze szczególną troską, opieką i bezpieczeństwem. Ze względu na stresujący charakter wizyt w gabinecie stomatologicznym, zapewnia swoim pacjentom miłą i przyjacielską atmosferę, aby każdy czuł się wyjątkowo. W gabinecie wykonuje profesjonalne zabiegi profilaktyczno – lecznicze: takie jak skaling, piaskowanie, polishing zębów oraz  fluoryzację, lakowanie wybielanie, zabiegi wzmacniające  i odbudowujące szkliwo zębów, ICON, iinfiltracja płynną  żywicą, niwelowanie białych plam, instruktaż higieny jamy ustnej.

 

Dorota Denis - ZnanyLekarz.pl