Jak postępować po zabiegu wybielania zębów?

Wybielanie zębów to podstawowy zabieg wykonywany w gabinecie stomatologicznym mający na celu przywrócenie naszym zębom utraconego blasku i pięknego wyglądu. Kilka dni po zabiegu pacjenci powinni zwrócić szczególną uwagę na higienę jamy ustnej, oraz spożywane pokarmy tak, aby substancje w nich zawarte nie zniweczyły efektu wybielania.  Na najczęściej zadawane pytania jakie pojawiają się u naszych pacjentów po zabiegach wybielania zębów odpowiada dyplomowana higienistka stomatologiczna Aneta Kubisztal.

 

Jakie czynniki mogą zniszczyć efekt wybielania? 

Efekt wybielania można zaprzepaścić wtedy, gdy pacjent nie będzie stosował się do zaleceń stomatologa lub higienistki, która wykonywała zabieg. Od trzech do siedmiu dni po zabiegu należy przestrzegać zasad tzw. białej diety oraz w odpowiedni sposób pielęgnować i oczyszczać jamę ustną. W przypadku diety ważne jest to, aby unikać produktów barwiących, takich jak np. kawa, herbata, aronia, buraczki, czerwone wino, curry czy kurkuma. Nie wolno też palić papierosów, które powodują przebarwienia zębów. Wszystko, co może w jakikolwiek sposób zabarwić zęby trzeba bezwzględnie odstawić. Po upływie tygodnia można powoli rozszerzać dietę. Ja jednak sugeruję pacjentom, żeby, zawsze po zjedzeniu lub wypiciu czegoś bawiącego,  przepłukali usta pianką lub płukanką. Efekt wybielania należy również stale wspierać za pomocą odpowiednio dobranych produktów – pasty, szczoteczki, płukanki czy nici dentystycznej.

 

Dlaczego  białej diety trzeba restrykcyjnie przestrzegać przez 7 dni? 

Dzieje się tak dlatego, że podczas zabiegu wybielania następuje tzw. wytrawianie szkliwa. W konsekwencji szkliwo jest odwodnione, wysuszone i jest wtedy bardziej podatne na „chwytanie” kolorów z mocno barwiących produktów. Po wybielaniu należy więc dać szkliwu czas, aby mogło wrócić do stanu nawodnienia sprzed zabiegu. W tym czasie stabilizuje się też biały odcień zębów.  Gdy szkliwo wróci do pierwotnego stanu nawodnienia – nie będzie tak bardzo podatne. Przyjmuje się, że trwa to około 7 dni. Jednak nawet po upływie tego zaleconego czasu warto ograniczyć ilości barwiących produktów w diecie.

 

W jaki sposób pielęgnować zęby w tym czasie do 7 dni po zabiegu?

Bardzo ważne jest regularne szczotkowanie, które powinno wykonywać się co najmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Jeśli mamy możliwość szczotkować zęby po posiłku, w trakcie dnia – również należy to robić. Warto zaopatrzyć się również w produkty takie jak pianka czy płukanka. Ważna jest również szczoteczka o delikatnym włóknie oraz nić dentystyczna. Nie możemy się spodziewać spektakularnych efektów jeśli będziemy zajmować się tylko wierzchnimi powierzchniami zębów i zaniedbamy przestrzenie międzyzębowe, w których będzie zbierał się osad. Dodatkowo, rekomenduję, aby raz na pół roku dowiedzieć gabinet higienistki po to, aby wykonać zabić piaskowania. Polega on na oczyszczaniu zębów z osadów i przebarwień. Niektórzy pacjenci po jakimś czasie zauważają, że zęby wracają do koloru sprzed wybielania. Wynika to z dwóch czynników. Po pierwsze: oczy przyzwyczajają się do bieli. Poza tym, pacjenci nie zawsze używają odpowiednich produktów do oczyszczania jamy ustnej, a w ich diecie znajdują się produkty barwiące. W konsekwencji, osad zaczyna odkładać się na zębach. Dlatego piaskowanie jest idealnym zabiegiem, który sprawi, że zęby będą bielsze i odświeżone.

 

Czy to, jaki efekt wybielania możemy osiągnąć zależy tylko od wybranej metody czy również od koloru naszych zębów?

Jak najbardziej. Efekt wybielania zależy również od budowy szkliwa. Niektórzy pacjenci mają cieńsze szkliwo, bardziej przezierne, co oznacza, że u nich bardziej  prześwituje zębina koloru żółtego. Genetyka, budowa zębów jest również bardzo ważna. Trzeba też pamiętać, że kondycja i odcień zębów zmieniają się również z wiekiem. Na kondycję, ale również odcień zębów, mają wpływ choroby oraz leki, jakie przyjmujemy. W przypadkach niedorozwoju szkliwa czy fluorozy mamy do czynienia z nieprawidłową budową szkliwa i zmienionym kolorem zębów. Niekorzystnie na zęby działa również zażywanie tetracyklin w wieku dziecięcym.

 

Co jaki czas można bezpiecznie  powtarzać  zabieg wybielania?

To zależy od od stężenia preparatów używanych do zabiegu. Jeśli jest to preparat o wysokim stężeniu np. 40%, sugeruję dłuższe przerwy. Jeśli zaś mamy produkt o stężeniu np. 16% to zabieg można powtarzać nawet przy każdej higienizacji, czyli co pół roku.

 

Wielu z nas uważa, że wybielanie można wykonać tylko w gabinecie u stomatologa. 

Można też skorzystać z usług higienistek stomatologicznych, to kompetentne osoby, które przeprowadzają również zabiegi wybielania. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba zakwalifikować zęby do tego zabiegu. Muszą być one wyleczone, oczyszczone z osadów nazębnych i kamienia. Trzeba je dokładnie obejrzeć i stwierdzić gdzie są odbudowy protetyczne, oraz wypełnienia. To jest bardzo istotne, ponieważ wybiela się tylko szkliwo zębów, a wszystkie pozostałe komponenty już nie. Przed zabiegiem należy pacjenta o tym poinformować. Może się zdarzyć, że po zabiegu wybielania będzie musiał bowiem wymienić plombę, która widocznie odbiega kolorem od zęba.

 

 Jak wybrać takie produkty, które pozwolą cieszyć się białymi zębami na dłużej? 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na skład. Warto sięgać po produkty bez agresywnych składników ścierających, chlorheksydyny, triklosanu, laurylosiarczanu sodu, sacharyny i innych szkodliwych substancji słodzących czy pieniących.

 

Płukanki i pianki, które sprawdzą się do higieny w trakcie dnia. 

Tak, z płukanki można korzystać w trakcie dnia, a można ją również stosować zamiast wody do przepłukania ust po szczotkowaniu. Sprawdza się w użyciu między posiłkami lub gdy jesteśmy w pracy, na wyjeździe i potrzebujemy szybko odświeżyć jamę ustną.. Ważnym elementem codziennej higieny jest również stosowanie nici dentystycznych, które czyszczą trudno dostępne obszary, jakimi są przestrzenie międzyzębowe. Systematyczna pielęgnacja odpowiednimi produktami również ma olbrzymi wpływ na to, jak długo utrzyma się efekt wybielania.

 

https://casinoceske.com
Dorota Denis - ZnanyLekarz.pl