Zapalenie dziąseł

Zapalenie dziąseł to przypadłość, której konsekwencją mogą być ubytki, pogorszenie stanu zdrowia, a nawet utrata zębów. Ponadto to schorzenie może negatywnie wpływać na każdy istotny organ w organizmie człowieka, np. serce, nerki czy mózg. Zapalenie dziąseł może też niekorzystnie odbić się na naszym wzroku. Za profilaktykę i zapobieganie temu schorzeniu odpowiada przede wszystkim prawidłowa higiena jamy ustnej.

Zapalenie dziąseł może pojawić się nie tylko w wyniku niedostatecznej pielęgnacji zębów. To schorzenie bardzo często towarzyszy innym chorobom, takim jak anemia, cukrzyca czy alergie. Może ono dotknąć każdego, nie jest zależne od wieku. Problemy z dziąsłami mogą być potęgowane przez dietę bogatą w cukry, palenie papierosów czy picie nadmiernej ilości alkoholu. Zdarza się, że to jeden ze skutków ubocznych zażywania leków, np. tych nefrologicznych. Zapalenie dziąseł może być spowodowane przez uraz mechaniczny, który jest konsekwencją źle dobranej protezy.

Sygnałami ostrzegawczymi są zaczerwienienie dziąseł oraz ich obrzęk. Może im towarzyszyć nadwrażliwość. Jeśli zauważymy któryś z objawów, koniecznie należy udać się do gabinetu stomatologicznego, aby uzyskać kompleksową diagnozę lekarza stomatologa. Wówczas stomatolog może zaproponować nie tylko odpowiednie zabiegi, ale zapewne zwróci uwagę na prawidłową higienę. Podstawą dobrej higieny jest odpowiednia szczoteczka do zębów oraz dedykowana do schorzenia pasta, której celem jest ochrona dziąseł przed stanem zapalnym.

Zapalenie dziąseł to schorzenie, którego proces leczenia może być długi. Zależy on w dużej mierze od tego, jak bardzo postąpiła choroba i czy mamy do czynienia z ostrym zapaleniem. Często na początkowym etapie, kiedy nie doszło jeszcze do krwawienia, wystarczy odpowiednie dobranie produkty i regularna pielęgnacja.

Z pomocą może nam przyjść również doskonałe urządzenie jakim jest irygator. Systematyczne korzystanie z irygatora zmniejsza krwawienie dziąseł i ich stan zapalny, co ma ogromne znaczenie np. w przypadku leczenia paradontozy. Irygator wpływa na poprawę stan dziąseł, ponieważ strumień wody je oczyszcza i masuje, zaś regularny masaż powoduje poprawę krążenia w tkankach, co wzmacnia dziąsła. Jest idealny również do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych, oraz przyzębia. Używanie irygatora każdego dnia ogranicza także formowanie płytki bakteryjnej w kamień nazębny, chroni zęby przed próchnicą oraz groźnymi chorobami dziąseł.

Jeśli zapalenie dziąseł będzie postępować, konieczny może być antybiotyk i leki wzmacniające odporność. O przepisaniu i dawkowaniu zarówno jednych, jak i drugich decyduje lekarz. W skrajnych sytuacjach i przy wielomiesięcznym zaniedbaniu konsekwencją zapalenia dziąseł może być ich przerost. Wtedy niezbędny jest zabieg chirurgiczny. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Jak pokazaliśmy, profilaktyka nie jest skomplikowana – wymaga od nas jedynie regularności i odpowiednich preparatów.

 

Dorota Denis - ZnanyLekarz.pl